Jak zadbać o zdrowie po 50tce?

dbanie o zdrowie po 50

W artykule przeczytasz

50. urodziny powinny nas skłonić do refleksji i przemyśleń na temat stanu naszego stanu zdrowia. Często w tym okresie u kobiet rozpoczyna się menopauza, która wiąże się nie tylko z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, ale również zagrożeniem osteoporozą. Według badań po 50. roku życia wzrasta również ryzyko niektórych chorób. Z tego powodu, przekraczając magiczną 50, warto zastanowić się nad tym, jakie działania można podjąć, aby zadbać o swoje zdrowie i móc cieszyć się nim jak najdłużej. O czym warto pamiętać po pięćdziesiątce? Podpowiadamy.

Jak powinna wyglądać dieta po pięćdziesiątce?

Warto przyglądnąć się swojej diecie, ponieważ bardzo często po pięćdziesiątce nasz metabolizm zwalnia. Dlatego jeżeli nie zadbamy o odpowiednią kaloryczność i podaż niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, wkrótce możemy wskutek wolniejszej przemiany materii zauważyć, że nasza sylwetka niekorzystnie się zmienia. Pamiętajmy, że na przykład otyłość brzuszna według zaleceń WHO jest szczególnie niebezpieczna. Dlatego warto skontaktować się z dietetykiem w celu obliczenia kaloryczności diety, a nawet rozpisania tygodniowego jadłospisu.

Po 50. roku życia dieta powinna być dobrze zbilansowana i zawierać zarówno węglowodany, najlepiej złożone znajdujące się w produktach pełnoziarnistych, jak i białko, a także zdrowe tłuszcze. Posiłki należy spożywać regularnie co 3-4 godziny i ograniczyć żywność przetworzoną, a także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, porcji warzyw i owoców. Niektóre osoby po 50 roku życia sięgają również po pewne suplementy, takie jak na przykład multiwitamina, jednak zawsze warto taką decyzję skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Aktywność fizyczna po pięćdziesiątce

Żeby metabolizm po 50 roku życia tak szybko nie zwalniał, a także, by zachować sprawność ruchową i zapobiegać chorobom związanym z układem krążenia czy gospodarką cukrowo-węglowodanową, warto wdrożyć do swojego planu dnia regularną aktywność. Nie muszą to być wymagające ćwiczenia, ponieważ wymierne korzyści przynosi nawet spacer. Absolutnym hitem wśród osób po 50 roku życia jest nordic walking, który nie jest wymagającą formą ruchu i angażuje wiele grup mięśniowych. Po 50 roku życia warto spróbować również ćwiczeń jogi, a także pilatesu. Wśród bezpiecznych ćwiczeń wymienia się także pływanie. Jeżeli zmagamy się z jakimikolwiek dolegliwościami, dobór formy treningowej warto powierzyć specjalistom i skonsultować się ze swoim lekarzem.

Badania profilaktyczne po pięćdziesiątce

Po 50 roku życia należy szczególnie dbać o wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, ponieważ w tym okresie znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, a także choroby cywilizacyjne. Dlatego warto regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia krwi, okresowo badać również parametry krwi takie jak morfologia z rozmazem, glukoza czy lipidogram. Warto oznaczyć również hormony tarczycy, a także wykonać badanie moczu. Obowiązkowo po 50 roku życia należy zgłosić się do ginekologa, aby wykonać cytologię, USG dopochwowe i USG piersi lub mammografię. Lekarz może zalecić również wykonanie innych badań profilaktycznych, takich jak: kolonoskopia, badanie oczu, kontrola znamion u dermatologa czy test densytometryczny kości.

Zobacz także:

Jak zadbać o zdrowie po 50tce?

50. urodziny powinny nas skłonić do refleksji i przemyśleń na temat stanu naszego stanu zdrowia. Często w tym okresie u

Czym jest kawa ekologiczna?

Kawa ekologiczna, inaczej zwana kawą BIO, to kawa pochodząca z upraw ekologicznych. Oznacza to, że ziarna kawy są pozyskiwane z