Jak przygotować się na przyjście na świat dziecka?

okres ciazy

W artykule przeczytasz

Przygotowania do narodzin dziecka są bardzo ekscytujące, ale też pełne obaw i wątpliwości. Co jest naprawdę ważne, a jakie decyzje możemy odłożyć na później? Gdzie zdobyć niezbędną wiedzę na temat pielęgnacji malucha? Co trzeba kupić? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście!

Ciąża to niesamowity etap w życiu kobiety, obfitujący w różnorodne emocje. Wymaga zmian, planowania, a niekiedy całkowitej reorganizacji życia i przestrzeni. Ostatnie kilka miesięcy ciąży upływa na mniej lub bardziej intensywnych przygotowaniach do dnia, w którym w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jeśli te przygotowania jeszcze przed Wami, podpowiadamy od czego zacząć!

Zapisz się na zajęcia w szkole rodzenia

W ciąży zadajemy sobie wiele pytań i nurtuje nas mnóstwo kwestii. Martwimy się o poród, pobyt w szpitalu i pierwsze dni z noworodkiem. Najbliższa przyszłość jest szczególnie frapująca, jeżeli to nasze pierwsze dziecko. Jeśli oczekujemy wiarygodnych informacji i praktycznych wskazówek, warto odpowiednio wcześnie wybrać się do szkoły rodzenia. Pracują w niej położne, doule czy fizjoterapeuci, którzy pomagają każdej kobiecie przygotować się do porodu, wybrać szpital, załatwić formalności oraz zorganizować wyprawkę. Szkoła rodzenia to swego rodzaju społeczność, służąca wsparciem i pomocą zarówno w ciąży, w trakcie porodu, jak i po nim. Wybierając szkołę rodzenia, zwykle wybieramy również położną, która obejmie nad nami patronaż po urodzeniu dziecka.

Czytaj tylko sprawdzone strony

Wiele przyszłych mam zagląda na strony internetowe i blogi parentingowe. Obecnie w sieci sprawnie funkcjonuje spora liczba witryn, poruszających tematykę rodzicielstwa. Warto czytać w szczególności sprawdzone strony, takie jak www.vitalogy.pl, czy wejść na wirtualną szkołę rodzenia lub szukać blogów prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. W sieci swoją specjalistyczną wiedzą dzielą się dziś ginekolodzy, pedagodzy czy właśnie położne.

Kup niezbędne elementy wyprawki

Dla większości mam przygotowania do porodu oznaczają głównie kompletowanie wyprawki. Tak naprawdę jednak potrzebujemy stosunkowo niewielu rzeczy. Na początek wystarczą nam ubranka dla malucha, podstawowe kosmetyki, pampersy, artykuły higieniczne oraz akcesoria i sprzęty, takie jak przewijak, fotelik samochodowy czy wózek lub chusta. Wiele dzieci długo nie korzysta z własnego łóżeczka (wolą spać z rodzicami), butelki, a nawet smoczka.

Ćwicz przed porodem

Aktywność fizyczna w ciąży pozwoli nam lepiej znieść trudy porodu i szybciej się zregenerować. W ciąży możemy ćwiczyć jogę, pilates, a nawet fitness, jeśli tylko styl zajęć jest dostosowany do naszych możliwości i potrzeb. Treningi poprawiają metabolizm i dotleniają organizm. Przed porodem warto też ćwiczyć mięśnie Kegla, które wzmocnią miednicę. Mocne mięśnie i zahartowany organizm sprawią, że lepiej poradzimy sobie z takimi zadaniami, jak noszenie malucha, pochylanie się czy przewijanie.

Świat nieruchomości na wysokich obcasach: Jubileuszowe Forum Inwestorek 2024

Zobacz także: