Ceramidy – jaką pełnią rolę w kosmetykach?

kosmetyki

W artykule przeczytasz

Każda kobieta marzy o nieskazitelnej skórze. Kluczem do osiągnięcia takiego stanu rzeczy jest odpowiednia pielęgnacja. Na pielęgnację składają się nie tylko zabiegi, ale przede wszystkim dobór odpowiednich kosmetyków. Dlaczego ceramidy są ważnym składnikiem kosmetyków? Jak wpływają na skórę?

Czym są ceramidy?

Powszechnie, ceramidy określa się mianem cementu międzykomórkowego. Są niczym innym, jak barierą wodn-lipidową. Chronią przed nadmierną utratą wody, poprawiając jej wchłanianie. Dzięki temu wspomagając nawilżenie skóry. Ceramidy odgrywają ważną rolę w zachowaniu kondycji skóry, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Ceramidy chronią także przed promieniowaniem UV i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ceramidy pozwalają również spowolnić pojawienie się pierwszych zmarszczek i tzw. „pajączków”.

Brak nawilżenia, utrata jędrności skóry, ziemista cera, zaskórniki otwarte i podrażnienia skóry świadczą o źle funkcjonujących ceramidach w skórze. Uszkodzenie płaszcza wodno-lipidowego może prowadzić do pojawienia się na skórze zmian, a co za tym idzie dyskomfortu.

Rolą ceramidów jest odżywianie skóry i dbanie o jej nawilżenie. Ich brak może być spowodowany zbytnią ekspozycją na działanie promieniowania UV, a także zmiany hormonalne, takie jak przekwitanie. W efekcie skóra szybciej się starzeje i pojawiają się na niej niedoskonałości. Stosowanie kosmetyków z ceramidami w codziennej pielęgnacji skóry pozwala przede wszystkim odbudować ją od wewnątrz, przywracając jej miękkość i gładkość.

Rola ceramidów w kosmetykach

Osoby z suchą skórą, skłonną do podrażnień, a także z zaskórnikami i skórą mało elastyczną, powinny rozważyć odpowiednią pielęgnację kosmetykami, które zawierają w swoim składzie ceramidy. Ceramidy w kosmetykach mają przede wszystkim zapobiegać utracie wody w skórze, nawilżać ją i redukować uczucie suchości skóry. Uzupełnienie ceramidów w skórze, prowadzi do poprawy jej kondycji. Kosmetyki z ich dużą zawartością są przeznaczone zwłaszcza do skóry przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Produkty zawierające ceramidy działają odżywczo i regenerująco na skórę, przeciwdziałając nadmiernej utracie wody. Regularne stosowanie odbudowuje barierę ochronną skóry i zabezpiecza ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Sięgając po kosmetyki z ceramidami, warto pielęgnację wzbogacić kwasem hialuronowym, który jest produktem intensywnie nawilżającym.

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej jest bardzo wymagająca. Wymaga położenia nacisku na podjęcie kompleksowych działań, mających na celu nawilżenie skóry i przywrócenie jej kluczowych funkcji ochronnych.

Zobacz także:

Jak wybrać idealne pędzle do brwi?

Pędzle do brwi to niezbędne narzędzie w kosmetyczce każdej osoby dbającej o swoje brwi. Dzięki odpowiednim pędzlom można precyzyjnie kształtować,