Biżuteria dla mebli – gałki do szafek

W artykule przeczytasz

Wiele osób w zupełności nie docenia ważnej roli gałek do szafek w aranżacji wnętrz. Biżuteryjne ozdoby są pełnoprawnymi elementami w wystroju pomieszczeń, które zostaną docenione przez każdego miłośnika sztuki architektonicznej.

Historia gałek do szafek

Gałki do szafek od zawsze stanowiły ważny element wystroju wnętrz. Stylowe uchwyty, bądź kłute mocowania wykonywane były już przez starożytnych rzemieślników i zdobiły komnaty najznamienitszych chińskich księżniczek. Nierzadko również uchwyty były wykonywane z porcelany chińskiej, a więc były subtelne i delikatne z misternie rzeźbionym wzorem. W Europie jednak moda na bogate zdobienia zapanowała dopiero w epoce baroku i rozwijała się z powodzeniem przez kolejne stulecia. Utalentowany rzemieślnik, który wykonywał gałki i uchwyty do królewskich komnat, ceniony był na równi z innymi artystami odpowiedzialnymi za wygląd zamku. Barok zwrócił uwagę na szczegóły, ledwie zauważalne detale, które również wymagały przyozdobienia bogatymi wzorami i deseniami. Współcześnie można podziwiać misternie wykonane uchwyty i gałki do szafek w najlepiej zachowanych zamkach polskich, np. w Łańcucie.

Należy jednak podkreślić, ze wraz z nastaniem XXI wieku i po traumatycznych wydarzeniach związanych z obiema wojnami, meble zaczęły odgrywać drugorzędną rolę. Szczególnie w czasach PRL-u, kiedy to na wymarzoną meblościankę czekało się latami, a gdy już dotarła do wymarzonego mieszkania, zagościła na dobre zarówno we wnętrzu jak i w świadomości Polaków. Szczytem marzeń był prosty zestaw mebli, który, koniecznie zawierając szklaną witrynę, na dobre stał się symbolem minionej epoki. Po upadku komunizmu i nastaniu kapitalizmu w Polsce, coraz więcej firm tworzyło biznes w oparciu o produkcję mebli i uchwytów. Od tego momentu meble nie miały być wyłącznie praktycznym

Dodatkiem do mieszkania, ale przede wszystkim elementem, który będzie dodawał charakteru danemu pokojowi, wyróżniając go spośród innych. Jednakże niewielkim firmom coraz trudniej było się utrzymać na rynku, ze względu na dużą konkurencję ze strony meblowych gigantów, którzy produkowali dużo i tanio. Wielu rodzimych rzemieślników zaprzestało prowadzenia własnej miedzianości gospodarczej, ponieważ popyt na wytwarzane przez nich produkty malał wraz ze wzrostem cen za surowiec i usługi stolarskie.

Wpływ biżuterii na wystrój wnętrza – gałki do szafek dzisiaj

Świadomość współczesnych projektantów wnętrz jest ogromna i zdecydowanie wykracza poza ramy epokowe, bądź stylistycznie. Współcześnie modne jest czerpanie inspiracji z wielu źródeł, wzajemne przenikanie się wielu różnych stylów, które naprzemiennie tworzą aurę unikalnego wnętrza. Ponadto, w dobie fabryk produkujących na ogromną skalę identyczne meble, modny stał się indywidualizm i czerpanie inspiracji z odmiennych kodów kulturowych. Gałki do szafek pełnią rolę akcesorium, które spersonalizuje każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. To właśnie one odpowiadają za ostateczny wygląd szafek, tym samym istotnie wpływając na stylistykę danego wnętrza. Rosnąca świadomość konsumencka powoli pozwala na ponowne wszczęcie działalności przez małych przedsiębiorców oraz rzemieślników, którzy własnoręcznie wykonują zdobienia oraz szlifują kształt, aby uzyskać pożądaną formę. Gałki do szafek to istotny element wystroju każdego pomieszczenia, warto zainwestować w unikalne uchwyty i tym samym wprowadzić do wnętrza powiew luksusu i sztuki nowoczesnej. Ten zabieg znacznie wzbogaci odbiór pomieszczenia nie tylko w oczach gospodarza, ale również odwiedzających go gości.

Świat nieruchomości na wysokich obcasach: Jubileuszowe Forum Inwestorek 2024

Zobacz także: