Polacy na podium europejskiego etapu Mistrzostw Barista of The Year 2016!

Najlepsi bariści

Pod dwóch dniach intensywnych zmagań w ramach Finału Europy Mistrzostw Barista of The Year 2016 polscy bariści COSTA COFFEE stanęli na podium! Monika Poleniewicz z Warszawy wywalczyła Wicemistrzostwo, a Wojciech Stępień z Krakowa zachwycił jury swoim niebanalnym połączeniem kawy i… piwa bezalkoholowego. Tym samym wygrał w kategorii „Drink Specjalny”. Zawody na szczeblu europejskim – odbywające się po raz drugi w Warszawie – były trzymającym w napięciu pokazem prawdziwej pasji i temperamentu!

W Finale Europy Mistrzostw Barista of The Year 2016 zmierzyło się 12 najlepszych baristów COSTA COFFEE z 11 krajów, w tym dwoje z Polski – Wojtek Stępień z Krakowa oraz Monika Poleniewicz z warszawskiej kawiarni Złote Tarasy. Polska zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie sieci COSTA, stąd wzmożona reprezentacja baristów oraz wyjątkowa lokalizacja konkursu, który już po raz drugi odbył się w Warszawie. Zwyciężył młody, utalentowany barista z Malty – Daniel Attard i tym samym zdobył tytuł Barista of the Year 2016 w Europejskim Finale Mistrzostw. Już w styczniu zmierzy się z najlepszymi baristami COSTA COFFEE z całego świata na szczeblu globalnym konkursu. Wicemistrzostwo w konkursie wywalczyła Monika Poleniewicz z Warszawy, a trzecie miejsce zajęła Ieva Stepanowa z Łotwy. To nie koniec sukcesów polskiej ekipy – w kategorii „Drink Specjalny” wygrał Wojtek Stępień z Krakowa.

– Przede wszystkim serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom tegorocznych Mistrzostw Barista of The Year. Jestem dumny z Moniki i Wojtka, ponieważ to utalentowani, pełni pasji młodzi adepci sztuki baristycznej, którzy ciężko pracowali na te wyróżnienia. To właśnie determinacja, wiara w siebie i praktyka czynią ich mistrzami, niezależnie od tytułu. Głęboko wierzę, że wciąż będą się tak fantastycznie rozwijać i jeszcze nie raz udowodnią nam swój niewątpliwy talent – mówi Andrzej Jackiewicz, Dyrektor Zarządzający COSTA COFFEE POLSKA.

Podczas Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2016 w Warszawie swoje umiejętności i niebanalne pomysły podania kawy zawodnicy prezentowali w dwóch emocjonujących konkurencjach. Pierwsza ‒ o nazwie Espresso Race ‒ polegała na przygotowaniu jak największej liczby Espresso, zgodnych ze standardami COSTA COFFEE. To był prawdziwy wyścig z czasem – na to zadanie zawodnicy mieli jedynie 2 minuty! Druga konkurencja – Drink Dowolny – to twórcze eksperymentowanie z technikami, narzędziami i finalnie – smakiem kawy. W ciągu 10 minut zawodnicy musieli przygotować dwa drinki według własnej receptury, które podkreślały i uwydatniały aromaty legendarnej mieszanki Mocha Italia.

Ta konkurencja wymagała od baristów kreatywności, poczucia smaku i estetyki, jak też odpowiedniej prezentacji swoich pomysłów

‒ Zależało nam, aby w Mistrzostwach Barista of the Year 2016 szukać technicznej doskonałości. Dlatego też kandydaci byli oceniani w dwóch obszarach: technicznym i sensorycznym. Oznacza to, że umiejętności uczestników w ramach każdego zadania były weryfikowane przez dwóch różnych oceniających. Sędziowie techniczni oceniali wszystkie obszary przygotowania napojów, a sędziowie sensoryczni bacznie przyglądali się wyglądowi oraz smakowi napojów. Do nich także należała ocena elementów osobowości poszczególnych finalistów – komentuje Kamil Gaszewski, Beverage Category Coordinator, COSTA COFFEE POLSKA, Sędzia w Mistrzostwach Barista of The Year 2016.

W najbardziej twórczej i widowiskowej kategorii „Drink Specjalny” zwyciężył barista COSTA COFFEE z Krakowa
– Wojtek Stępień. Wojtek eksperymentował z kawą i podczas konkursu przygotował niezwykłą kompozycję skróconego espresso – cortissimo z dodatkiem bezalkoholowego piwa, mango i przyprawy chilli. Efekt był zaskakujący!

– Ogromnie cieszę się z wygranej – zwycięstwo w kategorii „Drink Specjalny” to dla mnie duże wyróżnienie. Chciałem pokazać, że warto wyjść poza schemat i łączyć smaki, które z pozoru do siebie nie pasują. A przecież połączenie kawy i piwa to najnowszy trend w sztuce barmańskiej! Warto czerpać inspirację z różnych źródeł i wykorzystać ją potem we własnych działaniach. Ogromne brawa dla wszystkich finalistów, a w szczególności dla Moniki – komentuje Wojciech Stępień, Barista Maestro COSTA COFFEE POLSKA.

Drugie miejsce w europejskim finale konkursu wywalczyła Monika Poleniewicz z warszawskiej kawiarni COSTA COFFEE w Złotych Tarasach.

– Wicemistrzostwo to dla mnie dopiero przedsmak tego, co może wydarzyć się za rok. Udział w konkursie dał mi dużo motywacji do intensywnych treningów, doskonalenia swoich kompetencji i szeroko zakrojonego eksperymentowania z dodatkami, które uwydatniają aromat mieszanki Mocha Italia. Cieszę się z sukcesu Wojtka i gratuluję mu z całego serca – mówi Monika Poleniewicz, Barista COSTA COFFEE POLSKA.

Monika Poleniewicz i Wojtek Stępień zmierzyli się także w Krajowym Finale Mistrzostw Barista of the Year 2016. W czerwcu to właśnie Wojtek został zwycięzcą konkursu, a Monika wywalczyła wówczas Wicemistrzostwo.