Dokuczliwe zatoki

dokuczliwe zatoki

Choroby zatok możemy podzielić na cztery rodzaje: zapalenie zatok czołowych, sitowych, szczękowych oraz zatoki klinowej. Każda z tych chorób jest tak samo nieprzyjemna oraz uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest bardzo silny ból głowy. Pojawia się on w różnych miejscach, w zależności od rodzaju zapalenia. Jeżeli cierpimy na zapalenie zatok czołowych, najbardziej dotkliwy ból będziemy odczuwać właśnie w okolicach czoła. Przy zapaleniu zatok sitowych pojawi się ból w okolicach nosa oraz obrzęk powiek. Jeżeli zaś pojawi się zapalenie zatoki szczękowej będziemy odczuwać ból policzków, zębów, a nawet całej szczęki.

Czy wiedziałaś, że istnieje wiele dolegliwości, które mogą powodować pojawianie się zapalenia zatok? Do tej grupy zaliczamy między innymi alergiczny nieżyt nosa, astmę, skrzywienie przegrody nosowej oraz nosicielstwo paciorkowców z grupy B. Również prowadzenie niezdrowego trybu życia może w dużej mierze przyczyniać się do powstawania tej nieprzyjemnej i bardzo bolesnej choroby. Jeżeli palisz papierosy albo często zdarza Ci się przebywać w zanieczyszczonych i zadymionych pomieszczeniach, jesteś również w grupie ryzyka. Jeżeli chciałabyś ustrzec się zapalenia zatok, koniecznie umów się na wizytę u stomatologa i sprawdź, czy nie masz próchnicy. To właśnie ona jest jednym z kolejnych czynników powodujących zapalenie zatok szczękowych.

Jeżeli zaobserwowałaś objawy zapalenia zatok, które trwają już od kilku dni i utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Lekarz może zalecić Ci kurację antybiotykową, płukanie zatok lub leczenie środkami przeciwbólowymi. Kurację możesz również wspomóc na własną rękę, stosując specjalną lampę na podczerwień (kupisz ją w każdym większym sklepie RTV i AGD). Za jej pomocą możesz w domu wygrzewać bolące miejsca głowy. Aby kuracja była skuteczna, powinnaś rozgrzewać zatoki przez ok. 2 tygodnie ok. 15 minut dziennie, najlepiej przed położeniem się do łóżka. Jeżeli będziesz robić to rano i wyjdziesz rozgrzana z domu, możesz narazić się na przeziębienie. Warto podczas wygrzewania zakładać okulary przeciwsłoneczne, aby nie podrażnić oczu.


Tekst: Emilia Czaczkowska; Źródło: MilionKobiet.pl