Nasze ciało powinno składać się w dużej mierze z płynów, co najmniej w połowie. Jest to niezbędne dla regularnego oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Woda jest środowiskiem wielu reakcji w organizmie, potrzebna jest także dla zachowania młodego wyglądu (woda wypełnia komórki, są one jędrniejsze i na ciele jest mniej zmarszczek).
Poza żołądkiem, w którym powinny być kwaśne warunki, ponieważ w ten sposób odbywa się w nim trawienie, płyny w naszym organizmie powinny mieć odczyn lekko zasadowy, tj. mieć pH w granicach 7,35-7,45 (dla przypomnienia pH 7 jest obojętne, poniżej siedmiu jest kwasowe). Wiele produktów, które spożywamy na co dzień mają odczyn kwaśny (mięso, nabiał, wyroby z białej mąki, kawa, alkohol, przetworzone produkty, słodycze). Aby zadbać o równowagę powinniśmy więc jeść jak najwięcej zasadotwórczych produktów, takich jak warzywa, orzechy, pełne ziarna zbóż, kasza jaglana, mleka i napary roślinne.
Kwasowość naszego organizmu objawia się na wielu płaszczyznach, poprzez odczuwane przez nas chroniczne zmęczenie, spadek odporności, depresja. Zakwaszeniu organizmu przypisuje się również winę za wahania masy ciała i trudności ze schudnięciem. Zaburzona jest również produkcja hormonów w organizmie oraz gospodarka wapniowa w budowie układu kostnego.
Wbrew pozorom najbardziej zasadotwórczymi owocami są cytryny. Dla pobudzenia organizmu proponuję rozpoczynać dzień od wypicia na czczo szklanki wody z sokiem z połowy cytryny i łyżeczką naturalnego miodu.
Ponadto doskonale sprawdzą się koktajle odkwaszające organizm. Oto przepisy.
1. A’la botwinka
sól i pieprz do smaku
Buraki mają właściwości zasadotwórcze oraz oczyszczające. Te właściwości powodują między innymi, że są dobrym lekarstwem na syndrom dnia poprzedniego. Dodatkowo zaobserwowano lecznicze działanie buraków u osób z nadkwasotą i wrzodami żołądka.
2. Kompot z wiśni
Kapuście modrej przypisuje się silne działanie antynowotworowe i lecznicze w chorobie wrzodowej żołądka. Sok z kapusty działa leczniczo w przypadku nadkwasoty i zmęczeniu.
3. Królewski
½ szklanki wody
Jarmuż poza ogromną ilością witamin i karotenoidów, zawiera również duże ilości pierwiastków zasadotwórczych: wapń, żelazo, fosfor i magnez.
4. Owocowy jarmuż
pomarańcza
W medycynie niekonwencjonalnej powstał nawet dział o nazwie ampeloterapia – leczenie winogronami – mają one tyle właściwości leczniczych i odżywczych. Hamują rozwój nowotworów, obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają wrażliwość komórek na insulinę.
5. Szybko czysto
Wyciśnij sok ze wszystkich składników.
Limonka podobnie jak cytryna, mimo kwaśnego smaku jest silnie zasadotwórczym owocem. Nawet kilka kropli jej soku silnie działa na organizm – odkażająco, oczyszczająco i zasadotwórczo.
6. Ciasto marchewkowe
szczypta cynamonu
Kasza jaglana ma działanie bardzo silnie alkalizujące – zasadotwórcze. Działa również rozgrzewająco i wzmacniająco, dlatego świetna jest na chłodne dni.
7. Mocarz
½ szklanki zielonej herbaty

Odpowiedz